czwartek, 17 lipca 2014

"Literacki Debiut Roku" - zwycięzca III edycji konkursu

Literacki Debiut Roku to impreza, organizowana przez Wydawnictwo Novae Res, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej główną inicjatywą, jest poszukiwanie młodych debiutantów z całego kraju i wypromowanie ich twórczości.

W tym roku, przypadła III edycja tejże inicjatywy, która zakończyła się równo z dniem 28 czerwca. W tymże dniu, w Pomorskim Parku Naukowo - Technologicznym miała miejsce uroczysta gala, na której wręczono nagrody laureatom konkursu, a podczas jej trwania, dr Jolanta Laskowska wygłosiła wspaniałą prelekcję pt. "Książka we współczesnym świecie", a także aktorka Katarzyna Figura, która odczytała fragment zwycięskiej powieści.

Laureatami konkursu zostali:

1. miejsce: Sławomir Michał za utwór „Strefa Pawłowa ”
2. miejsce: Nina Igielska za utwór „Wystrzelani chłopcy, podziurawione dziewczynki”
3. miejsce: Łukasz Skowroński za utwór „Dzielenie przez zero”

Zwycięzca, Sławomir Michał, jest studentem inżynierii sanitarnej, a pochodzi z Wrocławia.

Zwycięski utwór to powieść rozgrywająca się w przyszłości na terenie Rosji. Istnieje tam skażona Strefa Pawłowa, którą mimo zakazu władz zamierza przejść Ilja Andrejewicz Pawluczenko, profesor doktor nauk, przewodniczący Komisji ds. Bezpieczeństwa Atomowego Instytutu Problemów Jądrowych w Rieutowie pod Moskwą. Fabuła jest wpisana w rzeczywistość postsowieckiej political fiction. W książce można znaleźć sporo odniesień do literatury rosyjskiej i filmów, między innymi „Seksmisji” oraz obrazów z lat 50. i 60. XX wieku.

Premiera nagrodzonej powieści będzie miała miejsce 23 października 2014 roku na Targach Książki w Krakowie. Wywiad przeprowadzony z jednym z laureatów.
Laureaci III edycji Literacki Debiut Roku

1 komentarz:

  1. Zaciekawiłaś mnie tym... Muszę bardziej zagłębić się w temat ;)
    Pozdrawiam :)
    lustrzananadzieja.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku!
Każdy, nawet najmniejszy na pozór ślad Twojej działalności na tym blogu znaczy dla mnie bardzo wiele - jest motywacją do dalszej pracy i działania, a czasami także do zmian i poprawy, więc dziękuję Ci za tę chwilę uwagi :)