środa, 22 stycznia 2014

Gdy wszyscy wokół kłamią, komu zaufasz?

Tytuł: Wybrani
Autorka: C.J. Daugherty
Wydawnictwo: Otwarte/Moondrive


"Świat Allie legł w gruzach. Jej ukochany brat zaginął, a ona została aresztowana - kolejny raz. Rodzice podejmują desperacką decyzję o wysłaniu dziewczyny do elitarnej szkoły z internatem. Akademia Cimmeria nie jest jednak zwyczajną szkołą. Panują tu dziwne zasady, a uczniowie to w większości bogate dzieci wpływowych rodziców. Kiedy jedna z uczennic zostaje zamordowana, Allie zaczyna rozumieć, że Akademia Cimmeria skrywa mroczny sekret. Czy w jego odkryciu pomoże dziewczynie przystojny Sylvain? A może outsider Carter?


Jaką tajemnicę kryje historia rodziny dziewczyny?
Kim tak naprawdę jest Allie?""Wybrani" to pierwsza część serii Nocna Szkoła. Jej autorką jest C.J. Daugherty, była reporterka kryminalna, wcześniej pracująca dla kilku amerykańskich gazet. Aktualnie, książka została przetłumaczona na 19 języków, a już 5 lutego w księgarniach będziemy mogli nabyć 3 część serii -  "Zagrożeni". Druga nosi nazwę "Dziedzictwo" i wydana została 25 września ubiegłego roku.

Główną bohaterkę powieści, Allie, poznajemy jako buńczuczną, niezbyt grzeczną i upartą szesnastolatkę, która po zaginięciu ukochanego brata, stara się zrobić wszystko, by zapomnieć o rodzinnej tragedii. Nie przebiera w środkach, posuwając się nawet do aktów wandalizmu. Jej rodzice, załamani tym faktem, przy którymś z nich, podejmują decyzję, o przeniesieniu dziewczyny do Akademii Cimmeria, gdzie nastolatka musi znaleźć sobie swoje miejsce wśród nowych, a także dostosować się do panujących tam zasad. Z początku nie jest łatwo... Snobistyczne osobowości, z wysublimowanym gustem dość opornie tolerują towarzystwo Allie. Na szczęście dziewczynie udaje się z czasem zaaklimatyzować się do warunków tam panujących. Poznaje uroczego Sylvaina, a także tajemniczego Cartera. Wszystko jednak burzy morderstwo jednej z uczennic, po którym całe życie szesnastolatki wywraca się do góry nogami. Teraz będzie musiała zmierzyć się z tajemnicą sprzed lat, która może mieć ogromny wpływ na obecną sytuację Akademii...

"- Pójdę z tobą - odezwali się jednocześnie Carter i Sylvain, a potem popatrzyli po sobie z wściekłością.
- Jezu - wymamrotała pod nosem Allie. - Lepiej już chyba być nie może."

Pozycję poznałam dość niedawno, przy okazji premiery jej drugiej części - "Dziedzictwa". Już wtedy mocno mnie zaintrygowała, chociaż cały czas myślałam o niej w kategorii książki fantastycznej. Jakież było moje zdziwienie, kiedy po jej skończeniu okazało się, że jest to powieść młodzieżowa, z kryminalnym wątkiem. Tym samym zaskoczyłam samą siebie, bo okazało się, że nie tylko fantastyka może nieść za sobą dreszczyk emocji.

Akcja książki już na samym początku dokładnie i ze szczegółami wprowadza nas w nieco kryminalny i chaotyczny świat Allie. Posługując się lekkim i niezobowiązującym stylem, C.J.Daugherty już na samym początku zasiewa w czytelniku ziarenko ciekawości, ale i mrocznego klimatu książki. Nie da się bowiem uniknąć wspomnienia o knutych intrygach, szepczących głosach, ucieczkach i tajemnicach, które nie tyle dodają akcji dynamizmu, ile po prostu stanowią jej główny wątek. Fabuła była także dla czytelnika prawdziwą zagadką. Naprawdę nie wiadomo było kto i w jakich okolicznościach kłamie, a kiedy mówi prawdę. Tak samo z akcją, która nie zwalniała ani na chwilę, z każdym rozdziałem tylko wciągając czytelnika głębiej w przestępczy świat Allie. Za wszelką cenę starałam się odkryć prawdę i dojść do źródła konfliktów, jednak każda moja próba kończyła się fiaskiem. Autorka zaserwowała w tej książce dużą dawkę emocji, udowadniając, że kryminalna powieść, to nie tylko brutalna, bezmyślna lektura. Tym samym skłoniła mnie do zapoznania się z większą ilością dzieł z tejże kategorii, a przede wszystkim - do przeczytania następnych tomów.

"Skoro rodzice mogli ją okłamać, to dlaczego miałaby zaufać Isabelle? Jak na razie wszyscy wokół niej kłamali."

Bohaterowie niesamowicie mnie zaciekawili i sprawili, że razem z nimi przeżywałam wszystko, co się w Akademii działo. Główna bohaterka, mimo, że troszkę podobna z charakteru do wielu pierwszoplanowych postaci, miał w sobie takie "coś", co jednocześnie dawało czytelnikowi uczucie fascynacji i chęci jej poznania. Miejscami współczułam jej trudnych wyborów i niełatwego zadania, jakiego się podejmowała, jednak do końca książki uwielbiałam ją za samozaparcie i niezłomny charakter. Miałam także okazję poznać Cartera oraz Sylvaina i chociaż ten pierwszy cechował się raczej ostrożnością i tajemniczością, a drugi otwartością i uroczym stylem bycia, obydwu polubiłam, chociaż Cartera - zdecydowanie bardziej :).

W kilku słowach podsumowując - polecam wszystkim lubiącym mroczne książki z niebezpieczną intrygą w tle do zapoznania się z tą pozycją. Zagorzałym fanom fantastyki także radzę zwrócić uwagę na pozycję i zaznajomić się z nią tak szybko, jak to tylko możliwe, bo naprawdę warto!

Moja ocena: 10/10 i 10 gwiazdek:
★★★★★★★★★★


5 komentarzy:

 1. Tyle dobrego się naczytałam o tej serii. Mam na nią straszną ochotę i muszę koniecznie w najbliższym czasie znaleźć czas dla niej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytam tę książkę w przerwach pomiędzy kolejnymi rozdziałami "Krzyżaków" i mimo, że dopiero zaczęła się nasza przygoda, to myślę, że jeszcze zdążę nieźle się wciągnąć w "Wybranych" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna książka. Kontynuacja również trzyma poziom :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam wielką ochotę na te serię i na pewno wkrótce się za nią zabiorę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. może nie długo sie za nią zabiorę :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku!
Każdy, nawet najmniejszy na pozór ślad Twojej działalności na tym blogu znaczy dla mnie bardzo wiele - jest motywacją do dalszej pracy i działania, a czasami także do zmian i poprawy, więc dziękuję Ci za tę chwilę uwagi :)