piątek, 6 września 2013

"Dary Anioła Miasto Kości" - książka

Tytuł: Dary Anioła Miasto Kości
Autor: Cassandra Clare
Wydawnictwo: Mag wydawnictwo
Przyznam się, ze skruchą, że dopiero po filmie miałam okazję zabrać się za tę fenomenalną lekturę. Bardzo żałuję, że nastąpiła kolejność film - książka, ale cóż nie miałam wyboru, bo niestety, ale wcześniej nie miałam możliwości przeczytania lektury, więc postanowiłam chociaż obejrzeć film, skoro jest o nim głośno i słyszy się dużo pozytywnych opinii. Niestety był to błąd - zdecydowanie polecam przeczytanie książki, zanim obejrzycie ekranizację...

Zacznijmy może standardowo - jak prawie każda lektura i ta książka miała swoje plusy (większość) i minusy (zdecydowana mniejszość :)). Przejdźmy może do charakterów postaci - różnorodność jest tutaj naprawdę duża, od tajemniczych i zagadkowych, poprzez ciekawe i bystre, aż po skrajnie niemiłe, aż wredne. Mowa tutaj oczywiście o Jace'ie, Clary i Alecu. To ta trójka wywołała u mnie największe wrażenie, bo to one po lekturze zapadły głęboko w pamięć.
Zacznijmy od Aleca - bardzo żałuję, że więcej fragmentów z jego udziałem nie pojawiło się w książce. Te jednak, które były zwykle nadawały trochę dramatyzmu i akcji w lekturze. Postać ta była dla mnie na tyle intrygująca, że często oprócz głównego wątku Jace'a i Clary myślałam tam trochę o tej drugoplanowej postaci, próbując wpleść ją w jakiś dany fragment. Sądzę, że taka mroczna i niedostępna osoba to dobra podstawa do stworzenia naprawdę ciekawej książki :).
Następnie Clary - jeżeli o nią chodzi, scen z jej udziałem na pewno nie mogło nam zabraknąć. To właśnie jej emocje, wahania, myśli pojawiały się w książce. Była niewątpliwie ciekawą postacią, jej perspektywa miała więc ogromny wpływ na naszą opinię o lekturze. Jak dla mnie wypadła dobrze - nie rewelacyjnie, ale nie mdło i przerysowanie. Na tyle interesująco, aby zaciekawić się jej dalszymi losami.
Na samym końcu zostawiłam sobie temat, który jest najtrudniejszy do opisania - Jace'a. Przystojny, tajemniczy, zagadkowy... Na pewno ideał dla wielu z dziewczyn. Ale czy na pewno? Ta taka powierzchowna strona chłopaka trochę mniej mnie interesowała, byłam bardziej ciekawa co dzieje się w jego głowie. Parę takich notek, może nie tyle ile się pojawiło, ile po prostu możemy się domyśleć na podstawie niektórych fragmentów i to właśnie po nich możemy dojrzeć coś, co znajduje się ukryte głęboko pod nonszalanckim i niedbałym stylu chłopaka: wrażliwość, samotność i troskę o drugą osobę. Cieszyłam się, że autorka zdecydowała się wpleść takie fragmenty do książki, zwłaszcza, że jak się okazuje, miały one duży wpływ na rozwój wypadków.
Co do fabuły - na pewno miłośnicy fantastycznych książek już nie raz się z taką spotkały, ale, o dziwo każda inna zawsze mnie zaskakuje, w każdej jest coś innego. Więc mimo podobieństwa, nie mam żadnych uwag.

Clary jest normalną nastolatką - żyje w Nowym Jorku, wraz z mamą i najlepszym przyjacielem - Simonem. Gdy pewno dnia zostaje świadkiem tajemniczego morderstwa, nie podejrzewa, że jej życie zmieni się diametralnie. Porwanie mamy, podróż do Instytutu, zabijanie demonów... To wszystko spotyka główną bohaterkę, która postanawia zrobić wszystko, byle tylko uratować matkę. W całym tym zamieszaniu, bohaterce pomaga Jace - przystojny i zagadkowy chłopak, Nocny Łowca. Już wkrótce Clary zaczyna czuć do niego coś więcej i nie wiadomo, co tak naprawdę łączy, a co dzieli ten duet...

Książka zasługuje na 10 gwiazdek:

i moją ocenę 10/10 :) Za ciekawą akcję, fajnie rozwiniętą historię i intrygujące postacie.

5 komentarzy:

 1. Już od dłuższego czasu mam chętkę na tę lekturę, ale jakoś nigdy nie mam albo czasu, albo pieniędzy na jej zakup ;) Mam nadzieję, że nie długo będę miała okazję w końcu zapoznać się z tą jakże intrygującą treścią xD

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi też się bardzo spodobała ta książka, teraz się wybieram do kina :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka jest baardzo dobra.Polecam wszystkim-sama czytałam ;)
  Zapraszam-www.april-aapril.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę przeczytać! I obejrzeć też :)

  http://marpleous.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku!
Każdy, nawet najmniejszy na pozór ślad Twojej działalności na tym blogu znaczy dla mnie bardzo wiele - jest motywacją do dalszej pracy i działania, a czasami także do zmian i poprawy, więc dziękuję Ci za tę chwilę uwagi :)