środa, 8 czerwca 2016

Niewinny człowiek czy niebezpieczny terrorysta? ["Bardzo poszukiwany człowiek" - film]

źródło
Tytuł: Bardzo poszukiwany człowiek
Reżyser: Anton Corbijn
Obsada:
Philip Seymour Hoffman - Günther Bachmann
Rachel McAdams - Annabel Richter
Willem Dafoe - Tommy Brue
Grigoriy Dobrygin - Issa Karpov

Po ataku na World Trade Center, od którego minęło 10 lat, cały świat jest pogrążony w chaosie i próbie odnalezienia sprawców. Do Berlina, jednej z głównych stolic europejskich, przybywa Czeczen Issa, który wzbudza niepokój niemieckiego i angielskiego kontrwywiadu żądaniem wypłacenia ulokowanej uprzednio w banku sporej sumy. Przygotowana prowokacja ma na celu odkrycie, czy w Berlinie naprawdę grasuje groźny terrorysta. Do czego posuną się obie strony, by odkryć zamiary przybysza?

Thriller w reżyserii znanego Antona Crobijna podejmuje ważny temat walki z terroryzmem, ale stanowi także niemałą gratkę dla wszystkich fanów kina akcji. Film jest bowiem dynamiczny, trzyma w napięciu od samego początku, aż po ostatnią (bardzo emocjonującą) scenę. Czy jednak reżyser wyszedł cało ze starcia z tematem, jakiego się podjął?

źródło
Bardzo poszukiwany człowiek to produkcja, jakiej, moim zdaniem, długo brakowało na rynku. Nie jest arcydziełem i swoje wady ma, ale patrząc przez pryzmat tematyki, jakiej się podejmuje, a także rozwinięcia fabuły i sposobu, w jaki reżyser podtrzymuje nieustannie napięcie w filmie, można śmiało rzec, że warto poświęcić produkcji te dwie godziny uwagi i poznać sposoby i działanie niemieckiego oraz brytyjskiego kontrwywiadu.

Z początku, do filmu zachęcał mnie jedynie fakt, że był to jeden z ostatnich, w jakich mieliśmy okazję podziwiać wyjątkową grę aktorską Philipa Seymoura Hoffmana. I rzeczywiście, jako samotnik i wyrachowany w międzynarodowych bataliach intrygant sprawdził się doskonale. Günther Bachmann to taka postać, która aż razi w oczy swoją wyrazistością. Jako człowiek pragmatyczny i rozsądny, chce znać wszystkie fakty, zanim podejmie jakiekolwiek kroki. Z wielkim smutkiem ale i podziwem oglądałam pana Hoffmana po raz ostatni na wielkim ekranie i żałuję ogromnie, że była to jedna z ostatnich postaci, w jakie miał szanse się wcielić.

źródło
Film jest jednak bardzo dobrze skonstruowany, nie tylko pod względem postaci. Poruszając problem terroryzmu, porusza także problemy moralne - na jak daleko, jesteśmy w stanie się posunąć, by zapewnić bezpieczeństwo ludzi kosztem jednego człowieka? Jakie niebezpieczeństwa czekają wciąż na świecie i jak rozwinięta jest siatka terrorystów? Jednocześnie, po seansie, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć sobie na którekolwiek z kotłujących się w głowie pytań. Trudno też oszacować, gdzie jest granica między ostrożnością i próbą ocalenia niewinnych, a chłodną kalkulacją i wyrachowaniem, dotyczącym tego, który człowiek powinien zostać "usunięty".

Warto wspomnieć jeszcze o sposobie, w jaki pan Corbijn konstruuje fabułę i akcję, starając się jednocześnie intrygować czytelnika i pozostawiać go w stanie częściowej nieświadomości co do następujących po sobie wydarzeń. Jest trochę tak, jakbyśmy śledzili konkurencję polityczną, która bawi się winnym, niczym drapieżny kot swoją myszą, utrzymując ofiarę w ciągłym stanie nieświadomości. Nie tylko z resztą ową ofiarę. Jak już wspominałam wcześniej, końcówka filmu zaskakuje, pozostawia bez odpowiedzi, ale z milionem pytań. I chyba to jest w filmie najlepsze. Nie wyczerpuje tematu, ale zostawia nam otwartą furtkę do przemyśleń i rozważań.

Bardzo poszukiwany człowiek oferuje widzowi refleksję na temat współczesnego świata, zapakowaną w papier pod tytułem "kino akcji". To jednocześnie mocny, zaskakujący thriller oraz próba odpowiedzi na najważniejsze, moralne pytania, których aż trudno nie zadawać sobie w świecie, w jakim przyszło nam żyć. Zadziwiające jest także to, jak wiele zmieniło się od 2014 roku - nie tylko pod względem politycznym, ale i społecznym. Być może w tej chwili, sytuacja Issy Karpova wyglądałaby jeszcze inaczej, ale tego nie można przewidzieć - wiem za to na pewno, że jeśli jeszcze kiedyś trafię na film tak intrygujący i złożony, pod względem tematycznym, jak Bardzo poszukiwany człowiek, na pewno nie zawaham się ani chwili przed seansem.

źródlo

2 komentarze:

  1. Fabuła jest rzeczywiście interesująca. Mogłabym się skusić na obejrzenie tego filmu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koniecznie musisz się skusić. To naprawdę ciekawa produkcja i mam nadzieję, że w przyszłości ukaże się więcej o podobnej tematyce :)

      Usuń

Drogi Czytelniku!
Każdy, nawet najmniejszy na pozór ślad Twojej działalności na tym blogu znaczy dla mnie bardzo wiele - jest motywacją do dalszej pracy i działania, a czasami także do zmian i poprawy, więc dziękuję Ci za tę chwilę uwagi :)