piątek, 14 marca 2014

Niesamowita książeczka - "Kroniki Spiderwick. Notatnik do Fantastycznych Obserwacji" :)

Tytuł: Kroniki Spiderwick. Notatnik do Fantastycznych Obserwacji
Autor: T. Diterlizzi i H. Black
Wydawnictwo: Egmont

"Jeśli ponownie chcecie znaleźć się w świecie istot fantastycznych, sięgnijcie po Notatnik Fantastycznych Obserwacji. Tony DiTerlizzi i Holly Black, śmiałkowie, dzięki którym poznaliście Mallory, Simona i Jareda Grace'ów, pomogą wam przeżyć własne przygody! Kroniki Spiderwick: Notatnik do Fantastycznych Obserwacji to poręczna, interaktywna książeczka. Zawiera czternaście krótkich opowiadań nadesłanych przez obserwatorów istot fantastycznych oraz mnóstwo stron, na których możecie umieścić własne historie, mapy, tabelki, notatki, spisy, wykresy i rysunki. Wystarczy bystry wzrok i otwarty umysł. Tylko uważajcie, bo...
... ich świat jest bliżej, niż myślicie."

Tony DiTerlizzi, to amerykański pisarz, znany przede wszystkim z serii "Kroniki Spiderwick", którą napisał razem z autorką - Holly Black. Po sukcesie ich twórczości oraz ekranizacji książek, zdecydowali się na dodatek do popularnego cyklu - Notatnik do Fantastycznych Obserwacji.

Szczerze powiedziawszy, nigdy wcześniej nie słyszałam o "Kronikach..." jednak, kiedy usłyszałam tytuł związany z fantastycznymi obserwacjami, nie powiem - byłam zaciekawiona. Chciałam wiedzieć, co też takiego kryje się za tak osobliwym wprowadzeniem do książki? Teraz, gdy jestem już po lekturze "Notatnika..." muszę stwierdzić, że sama nie wymyśliłabym bardziej trafnego tytułu.

Książka ta jest zbiorem opowiadań o magicznych istotach ich zwyczajach, sytuacjach w jakich się pojawiają, a także o ich wyglądzie. Same opowiadania nie są zbyt długie, po nich jednak pojawia się więcej miejsca na nasze zapiski, dotyczące tematu wybranej historii. Jest to dość pomysłowe i muszę przyznać, że miejscami śmiałam się z wyobraźni i pomysłowości autorów i ich nietuzinkowych pomysłów.


Zdecydowanie spodobał mi się styl i rozmiary "Notatnika...". Jest on bowiem niewielki i niezwykle poręczny, stylizowany na starą, zniszczoną księgę. Jest to zdecydowanie trafiony pomysł, bowiem świetnie wpasowuje się w klimaty fantastyczne. Miłośnicy zaginania rogów i stron w książkach, niestety nie będą mieli tutaj pola do popisu - ponieważ pozycja ta jest w twardej oprawie.

Podsumowując, mogę powiedzieć, że z "Notatnikiem..." spędziłam miłe chwile i z ciekawością zagłębiałam się w fantastyczne obserwacje. Jest to lektura nie tylko dla tych, którzy mieli już styczność z "Kronikami..." ale także dla zwykłych miłośników fantastycznych istot. Jestem pewna, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

Moja ocena: 9/10 i 9 gwiazdek:
★★★★★★★★★

Za książkę serdecznie dziękuję księgarni Matras :):

4 komentarze:

 1. Ciekawa książka i uważam, że mogłoby takie coś powstać, ale w wersji dla "Baśnioboru"... Mimo to, tę też chcę przeczytać. :)

  shelf-of-books.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie miałam bliższej styczności z "Kronikami Spiderwick", ale "Notatnik..." rzaeczywiście wygląda bardzo ładnie i z pewnością świetnie prezentuje się na półce. Moim zadaniem idealnie nadawałby się na ciekawy i oryginalny prezent dla miłośnika istot nadnaturalnych i nie tylko :)

  http://czytanie-i-ogladanie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Wstyd, gdyż jeszcze jej nie znałam ;/
  Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku!
Każdy, nawet najmniejszy na pozór ślad Twojej działalności na tym blogu znaczy dla mnie bardzo wiele - jest motywacją do dalszej pracy i działania, a czasami także do zmian i poprawy, więc dziękuję Ci za tę chwilę uwagi :)