niedziela, 6 września 2015

Niebezpieczeństwo czai się na każdym roku...

Tytuł: Szary Mag. Trylogia
Autor: Jarosław Prusiński
Wydawnictwo: e-bookowo.pl

Szary Mag to opowieść rozgrywająca się w świecie fantasy, niepokojonym przez liczne wojny i epidemie. Gdy Vivian zostaje uwolniona ze swej niewoli przez tajemniczego mężczyznę, nie wie jeszcze, że to początek wielu zmian w jej życiu. Nie wie także, że teraz czekają ich walka ze złem, z tajemniczymi siłami, ale także walka z własnymi uczuciami. Jak skończy się ich przygoda? Jakie niespodzianki los postawił na ich drodze?

Jarosław Prusiński debiutował swoją powieścią "Szary Mag" w maju tego roku. Oprócz tej powieści fantasy, autor wydał także ebooka "Vortex", który jest zbiorem opowiadań science fiction. Pisarz jest także miłośnikiem poezji śpiewanej oraz fotografii.

Fantastykę lubię od kiedy tylko zaczęłam czytać - już w dzieciństwie fascynowały mnie nieistniejące światy i magiczne postaci. Czarnoksiężników podziwiałam od zawsze, był nawet czas, że sama chciałam umieć stwarzać rzeczy, które i oni potrafią. Dlatego, kiedy przeczytałam o Szarym Magu, od razu zaciekawiłam się historią przedstawioną przez autora. Z początku miałam pewne wątpliwości, ze względu na fakt, że rzadko udaje mi się wpaść na trop dobrej, fantastycznej książki napisanej przez debiutanta. Stwierdziłam jednak, że dam powieści szansę i jak na tym wyszłam?

Szary Mag to powieść, rozgrywająca się w genialnie wykreowanym, fantastycznym świecie. Już w samym wstępie, czytelnik otrzymuje dokładny opis tej rzeczywistości, która rzeczywiście była niesamowicie dobrze pomyślana. Widać także gołym okiem, że autor miał nie tylko pomysł na powieść, ale także zadbał o wykonanie, bo powieść czyta się naprawdę przyjemnie.

Myślę, że wielu z nas zaciekawi postać Szarego Maga. To bohater od początku intrygujący, o którym czytelnik dowiaduje się więcej w miarę trwania akcji powieści. Małomówny, niesamowicie utalentowany i zdolny, Szary Mag był według mnie najciekawszą postacią tej książki. Bardzo dobrze, że był jednym z głównych bohaterów, bo dzięki temu czytelnik miał szansę poznać go bardzo dobrze i jednocześnie zrozumieć niektóre jego postępowania i zachowania.

Akcja powieści jest niezwykle dynamiczna, mimo że z początku na taką się nie zapowiada. Nie mniej jednak, autor zadbał o to, by czytelnik się nie nudził, wprowadzają coraz to nowsze wątki, które jedynie zaostrzały apetyt na lekturę. Trzeba przyznać, że powieść jest dość brutalna, nie brak w niej gwałtów, morderstw, a krew leje się niemal nieustannie. Mimo że z natury nie jestem fanką aż tak okrutnych powieści, to jakimś dziwnym sposobem, ta brutalność pasowała do Szarego Maga. I może miejscami była ona trochę przesadzona, jakby autorowi zabrakło na moment pomysłu na powieść i postanowił wcisnąć do niej więcej okrutnych scen, ale były to jedynie jednorazowe potknięcia, na które można było przymknąć oko.

Podobało mi się także, że autor umiejętnie łączył magię, z wojną, rozlewem krwi i życiem codziennym mieszkańców wiosek. Część z nich była wrogo nastawiona do tych, którzy dysponowali jakimikolwiek nadprzyrodzonymi mocami, część zaś liczyła na ich pomoc i wsparcie. Ukazanie ciężkiego życia magów w tamtym świecie było także oryginalnym elementem książki, sprawiało bowiem, że powieść nabierała nieco realizmu - nie było jedynie sielanki, ale także pojawiały się trudności życia codziennego.

Szary Mag to lektura dobra dla wszystkich miłośników powieści fantastycznych i nie tylko. Tym, którzy lubią brutalne powieści, pełne morderstw, zdrad, gwałtów, intryg, wojen i rozlewu krwi także mogę z czystym sumieniem tę powieść polecić. Autor wykreował bardzo ciekawy, fantastyczny świat, w którym nic nie jest takie, jakim się wydaje, a niebezpieczeństwo zagraża wszystkim - nawet tym najsilniejszym. Jeśli i Wy macie ochotę wkroczyć do takiego świata, to serdecznie zachęcam Was do sięgnięcia po Szarego Maga.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję akcji Polacy Nie Gęsi i Swoich Autorów Mają

6 komentarzy:

 1. Tyle książek mam do przeczytania, że nie wiem, czy uda mi się to przeczytać. Ale jednak mnie zachęciłaś :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie, tym razem nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam o tej książce ale po twojej recenzji z chęcią przeczytam :)

  Zapraszam również do siebie :)
  http://poczytajmycos.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie świetnie, że udało mi się Ciebie namówić - książka bardzo dobra jak na polską literaturę, więc polecam sięgnąć :)

   Usuń
 4. Bardzo lubię książki Prusińskiego, a ta jest moją ulubioną, więc tym bardziej cieszę się, że Tobie się spodobała :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku!
Każdy, nawet najmniejszy na pozór ślad Twojej działalności na tym blogu znaczy dla mnie bardzo wiele - jest motywacją do dalszej pracy i działania, a czasami także do zmian i poprawy, więc dziękuję Ci za tę chwilę uwagi :)