piątek, 14 lutego 2014

Jeden wybór może cię zmienić. Jeden wybór może cię zniszczyć...


Tytuł: Zbuntowana
Autor: Veronica Roth
Wydawnictwo: Amber

Dzień, w którym Tris dokonała swojego wyboru, porzucając Altruizm dla Nieustraszoności, zburzył jej świat, pozbawił rodziny, zmusił do ucieczki, ale i połączył z Tobiasem - Nieustraszonym o stalowych oczach. Jego uczucie pomaga jej przetrwać wśród nieustannej walki, śmierci i krwi. Tylko on rozumie dręczący ją żal i wyrzuty sumienia. I tylko on zna jej tajemnicę...

Konflikt pomiędzy frakcjami zmienia się w wojnę, łowcy zawzięcie tropią NIEZGODNYCH. Wśród Nieustraszonych szerzy się zdrada. A Tris staje przed nowym wyborem - jeszcze bardziej nieuniknionym i jeszcze bardziej dramatycznym. Czy zaryzykuje wszystko, żeby ocalić tych, których kocha?

"Nagle wewnątrz mnie pojawia się samotna myśl: Nie chcę umierać."

Veronica Roth zadebiutowała w 2011 roku, powieścią Niezgodna - pierwszą częścią sławnej trylogii, opowiadającej losy szesnastoletniej Tris, która po dokonaniu ważnego w życiu wyboru, musi zmagać się z konsekwencjami swojej decyzji. Książka odniosła ogromny sukces, zdobywając także tytuł najlepszej książki roku na portalu Goodreads. Jej kontynuację stanowią Zbuntowana (Insurgent) oraz Allegiant (nie została jeszcze przetłumaczona na język polski).

Tris, wymęczona trudami wojny, widokiem rozlanej krwi i huku strzałów z pistoletu, marzy o pokoju i o normalnym stanie rzeczy. Nic nie jest jednak takie, jak to sobie wyobraża - wraz z Tobiasem i grupką zaufanych przyjaciół dziewczyna udaje się do siedziby Serdeczności, by tam znaleźć ochronę. Jako taka sielanka nie trwa jednak długo i już wkrótce Tris zmuszona będzie opuścić bezpieczne schronienie i dalej pomagać w walce. Niedługo, będzie musiała podjąć także ważne wybory - wybory, które będą miały wpływ na życie całego społeczeństwa...

"-Bólem tego ze mnie nie wydusisz. Serum prawdy tego ze mnie nie wydusi. Symulacje tego ze mnie nie wyduszą. Jestem odporna na wszystkie te trzy rzeczy."

Książka, była dla mnie absolutnym "must have", bo po przeczytaniu pierwszej części, z całego serca zapragnęłam poznać dalsze losy Tris i reszty bohaterów. Całkiem niedawno, znalazłam ją w bibliotece, i poznałam od razu po pięknej okładce - która tak na marginesie, jest, według mnie ściśle związana z treścią książki. Zielone tło i tajemnicze, jakby wirujące drzewo idealnie wpasowują się w charakter pozycji, jednocześnie przecząc i potwierdzając prawdy tam zawarte. Jest tylko jedna rzecz, na którą niestety muszę zwrócić uwagę - tylna strona książki cała zapełniona jest najróżniejszymi informacjami o sukcesie tejże powieści. Nie podoba mi się to, ze względu na to, że nie oceniam książki po jej sukcesie ogólnoświatowym, ale po treści, fabule, bohaterach i pomyśle.

Akcja książki rozgrywa się w wielu miejscach i niejednokrotnie powoduje w czytelniku wrażenie niestałości i niestabilności fabuły. Dzięki temu jednak, mamy okazję poczuć odrobinę, z chaotycznego i trudnego życia Tris, niejednokrotnie wiedząc tylko tyle co ona - autorka bowiem nie przeskakuje w przyszłość czy przeszłość, ale skupia się na teraźniejszości i aktualnych problemach. Wrażenie to potęgują do tego krótkie, rzeczowe opisy i narracja pierwszoosobowa - czasami z przemyśleniami Tris, czasami bez. Zdziwiła mnie precyzja i dbałość o szczegóły, której nierzadko braknie w książkach tego typu - wszystko bowiem było wyjaśnione, chociaż nie powiem, wymagało skupienia. Zdarzało mi się przewracać kartki nieco wstecz, by zrozumieć istotę sytuacji - było to trochę męczące, zwłaszcza przy bardziej ekscytujących fragmentach. W książkę wplecionych było wiele wątków - od tych podstawowych, poprzez powiązane z relacjami między bohaterami, na emocjach skończywszy. Cieszyło mnie jednak, że wątek miłości między Tris a Tobiasem nie został przełożony ponad wszystko inne i, że miałam możliwość skupić się na akcji. Muszę jednak przyznać, że parę minusów się trafiło - przede wszystkim przewidywalność niektórych fragmentów. A w mniej licznych także niejasność. Nie mogłam dojść źródła takiego, czy innego postępowania bohaterów, a nie powiem, bo było to frustrujące. Co prawda błędów w pisowni nie zauważyłam, jednak miejscami martwił mnie fakt takiego próbowania zrobić czegoś na siłę. Miałam takie wrażenie zwłaszcza przy pewnym momencie z udziałem bezfrakcyjnych, jednak szczegółów zdradzać Wam nie będę - sami przeczytajcie :).

Bohaterowie mocno zmienili się od ostatniego tomu. Tris miała co prawda momenty strachu i nie stroniła od opisywania go, ale dzięki temu książka miała bardziej realistyczny charakter, bo główna bohaterka nie była tylko maszyną. Dziewczyna stałą się też twardsza, bardziej odporna na zagrożenia z zewnątrz, ale także bardziej podejrzliwa i nieufna. Cieszyłam się, że miałam okazję obserwować zmiany, które zachodzą w głównej bohaterce stopniowo, a emocje przeżywałam razem z nią. Tobias także wydoroślał, starał się chronić Tris, ale nie rozpieszczać. Kochał ją, ufał jej, ale wiedział, że o niektórych wyborach będzie musiała zadecydować sama. Bardzo podobało mi się, ze Tris i Tobias nie byli idealną parą, że mieli swoje wzloty i upadki i co najważniejsze - że potrafili odnaleźć siebie w świecie przepełnionym wojną i okrucieństwem.

Podsumowując, mogę powiedzieć, że książka dostarczyła mi mnóstwo emocji, sprawiając, że współczułam, kochałam, nienawidziłam, płakałam jednocześnie. Zabrakło w niej nieco spójności i wyjaśnień niektórych fragmentów. Lektura była także nieco przewidywalna, ale do wytrzymania. Ciekawie z to ujęty został wątek miłosny, a bohaterowie zaskoczyli mnie niejednokrotnie hardością i dorosłością.

Książkę oceniam na 7/10 i 7 gwiazdek:
★★★★★★★

Książka bierze udział w wyzwaniu:

6 komentarzy:

 1. Oj przydałoby się w końcu sięgnąć po obie części tej trylogii. Wszscy polecają, a ja nawet nie wiem o co chodzi xD hehe teraz mam motywację, bo w marcu wycodzi ekranizacja, więc jeśli chcę iść do kina to nie mam wyjścia ;) Pozdrawiam :***

  http://czytanie-i-ogladanie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwsza część wydała mi się być nieco przeciętna, aczkolwiek i tak mam zamiar sięgnąć po tę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę w końcu zabrać się za ten tom, bo jestem naprawdę ciekawa dalszych przygód Tris i Czwórki :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Próbowałam przeczytać jedynkę przystanęłam na połowie, muszę się zmusić do czytania ;d

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku!
Każdy, nawet najmniejszy na pozór ślad Twojej działalności na tym blogu znaczy dla mnie bardzo wiele - jest motywacją do dalszej pracy i działania, a czasami także do zmian i poprawy, więc dziękuję Ci za tę chwilę uwagi :)