poniedziałek, 10 lipca 2017

Do czego posunie się psychopata?

źródło
Tytuł: Uwięzione
Autor: Natasha Preston
Wydawnictwo: Feeria Young

Na pytanie, czy czujesz się bezpiecznie, Summer już nigdy nie będzie potrafiła odpowiedzieć twierdząco. A wszystko zaczęło się od jednego wyjścia na imprezę...
Wskutek nieszczęśliwych okoliczności, jedno wyjście Summer na imprezę, kończy się dla niej tragicznie - trafia do miejsca, z którego nie ma ucieczki, a każdego dnia, wraz ze swoimi towarzyszkami niewoli musi znosić nie tylko cierpienie i strach, ale również rozłąkę z najbliższymi. Jak skończy się historia czterech dziewczyn?


Od pewnego momentu trudno określić powieść Natashy Preston mianem młodzieżowej. Mimo że początkowa fabuła nie jest tak wymagająca psychicznie od czytelnika, już pierwszymi stronami autorka przekonuje nas, że łatwo nie będzie. Ani Summer, ani pozostałym dziewczynom, ani czytelnikowi. Bo okazuje się, że pisarka zabiera nas w podróż nie tylko do świata Summer, ale również w głąb psychiki porywacza.

Mimo trudnej, niezwykle wymagającej tematyki, od momentu przeczytania pierwszej strony, książki dosłownie nie da się odłożyć. Im dalej wczytujemy się w historię Summer, im więcej poznajemy, zarówno z jej przeszłości jak i teraźniejszości, tym bardziej zaczynamy wciągać się w fabułę. Fantastycznie poprowadzona akcja, w której nie brakuje dodatkowych motywów, a wgląd nie tylko w przeżycia Summer, ale i jej chłopaka, Lewisa, dają czytelnikowi szerszy obraz sytuacji i tego, przez co musiała przechodzić zarówno dziewczyna jak i jej najbliżsi.

Bardzo dobra okazała się również kreacja samych bohaterów. W rolę Summer może wczuć się każdy - realistyczne opisy tego, co dziewczyna musiała przeżywać, ale również jej młody wiek sprawia, że zwłaszcza nastoletni czytelnicy z łatwością zrozumieją uczucia głównej bohaterki. I tak jednak najciekawszą, najbardziej intrygującą postacią była postać Clovera, czyli sprawcy porwania - wykreowany na psychopatę, którego zmienność nastrojów jest tyleż przerażająca co jego determinacja i upór. Mimo że ta postać nieco przerażała, była równie intrygująca, bo Natasha Preston budując wizerunek Clovera, zbudowała niewielki, nie mniej jednak dosyć wyraźny portret psychologiczny typowego psychopaty.

Jeśli chcecie przeczytać książkę dla młodzieży, ale nie taką, która po raz kolejny opowiada o namiętnym romansie albo typowo szkolno - nastoletnich problemach, ale taką, która pozwoli spojrzeć na ten gatunek z zupełnie innej perspektywy, sięgnijcie koniecznie po Uwięzione Natashy Preston. To trzymająca w napięciu, straszna, ale i dobrze napisana lektura, którą czyta się jednym tchem.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Feeria Young

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku!
Każdy, nawet najmniejszy na pozór ślad Twojej działalności na tym blogu znaczy dla mnie bardzo wiele - jest motywacją do dalszej pracy i działania, a czasami także do zmian i poprawy, więc dziękuję Ci za tę chwilę uwagi :)