czwartek, 19 marca 2015

Bo każdy kryje w sobie tajemnicę. Wystarczy ją obudzić...

Tytuł: Mara Dyer. Tajemnica
Autor: Michelle Hodkin
Wydawnictwo: YA!/Grupa Wydawnicza Foksal

Mara Dyer jako jedyna, cudownym trafem, przeżyła zawalenie budynku, w którym zginęli jej chłopak oraz przyjaciółki. Dziewczyna budzi się w szpitalu, i nie pamięta nic z minionych wydarzeń. Od tego czasu jej życie bezpowrotnie się zmienia. Zaczyna uczęszczać do nowej szkoły, gdzie nie wszyscy są względem niej przyjaźnie nastawieni. Nastolatka ma jednak większe zmartwienia. Okazuje się, że zaczynają dziać się dziwne rzeczy - duchy zmarłych przyjaciółek, które Mara widzi coraz częściej, tajemnicze wizje, koszmary... Wszystko komplikuje fakt, że dziewczyna zakochuje się w intrygującym i przystojnym chłopaku, który zdaje się wiedzieć więcej, niż mówi...

Michelle Hodkin jest amerykańską pisarką, znaną z książek młodzieżowych. Jej debiut ukazał się w 2011 roku, kiedy miała 24 lata i jest to książka "The Unbecoming of Mara Dyer" (w polskiej wersji - "Mara Dyer. Tajemnica"). Lektura traktuje o dziewczynie, która po traumatycznych wydarzeniach z przeszłości, stara się zmierzyć z tyleż przerażającą co i nową dla niej rzeczywistością. Autorka swój pomysł na pozycję zaczerpnęła z prawdziwego życia. W tej chwili, na polskim rynku ukazała się niedawno druga część serii ("Mara Dyer. Przemiana") a w angielskiej wersji, w listopadzie, trzecia część ("The Retribution of Mara Dyer").

Historia o Marze Dyer, tak bardzo popularna zarówno za granicą jak i, od niedawna, również i w Polsce, i mnie zaintrygowała - przede wszystkim pomysłem autorki, na powieść złożoną, wielowątkową, która, przynajmniej z opisu wnioskując, miała być nawet nieco przerażająca. Stąd też, kiedy tylko książkę otrzymałam, natychmiast zabrałam się za lekturę, kończąc lekturę w jeden weekend. Powiem Wam, że historia jest tak wciągająca, że w żadnym wypadku nie powinniście popełniać tego samego błędu co ja i zaczynać ją tuż przed snem...

Mara Dyer jest postacią złożoną, ale bardzo ciekawą w tym swoim zagubieniu emocjonalnym. Jej traumatyczne przeżycia zmieniły ją w zupełnie inną osobę, co można wywnioskować z opisów sprzed wypadku. Natomiast bezsprzecznie fascynuje mnie w niej ta umiejętność ładowania się w kłopoty. Jest jednocześnie lekkomyślna i bardzo odważna, co bardzo w niej podziwiam, aczkolwiek nie ukrywam, że w niektórych momentach zdecydowanie bark jej było chłodnego dystansu do całej sytuacji. Poza tym, dziewczyna jest niesamowicie łatwowierna, ale i wystraszona i wyniszczona psychicznie. To właśnie je psychika jest chyba najbardziej intrygującym elementem w całej książce i jestem niezmiernie ciekawa, jak ten wątek rozwinie się w kontynuacji...

Fabuła rozpoczyna się dość niepozornie, jak w wielu książkach z gatunku NA. Jednak w miarę zagłębiania się w historię Mary, akcja rozwija się, miejscami w zupełnie nieoczekiwanym kierunku! Wszystko jest utrzymane w klimacie tajemnicy, która spowija nie tylko główną bohaterkę, ale także czytelnika, który nawet nie orientuje się, kiedy tak mocno wciągnął się w książkę, że nie widzi już nic poza nią. Poza tym, non stop pojawiają się nowe postaci, wątki, które więcej komplikują niż rozwiązują i muszę przyznać, że czytanie tej pozycji była prawdziwą przyjemnością, biorąc pod uwagę ilość wydarzeń, jakie się w niej dzieją.

Pomysł autorki, oraz jego rozwinięcie również zasługują na pochwałę. Michelle Hodkin stworzyła połączenie książki psychologicznej, sensacji i romansu, tworząc mieszankę (niemal) wybuchową, która mnie osobiście urzekła swoją oryginalnością. Nie jestem jedynie pewna, czy rzeczywiście pozycja ta klasyfikuje się jako horror, bo jeśli o mnie chodzi, to nie byłam specjalnie wystraszona, no chyba, że ten stan rzeczy zmieni się w kontynuacji. Styl pisania autorki jest wręcz stworzony do thrillerów, a spektakularne kończenie rozdziału w najbardziej interesującym momencie sprawiło, że książkę połknęłam niemal na raz i nie potrafiłam powstrzymać się od czytania.

Nie potrafię powiedzieć inaczej, jak po prostu - polecam tę książkę. Gwarantuję Wam, że będziecie przeżywać tę historię na długo po tym, jak skończycie lekturę. Ja sama odłożyłam ją na półkę z wyrazem totalnego zszokowania i zdziwienia na twarzy, z tylko jedną myślą w głowie: ja chcę więcej! Historia Mary, niespotykana i jednocześnie wciągająca jest naprawdę godna polecenia, także serdecznie zapraszam do zapoznania się z nią!

13 komentarzy:

 1. Mam na swojej półce 2 część i mam nadzieję, że będzie lepsza ponieważ pierwsza mogłaby być lepsza :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już jestem po kontynuacji i muszę przyznać, że zdecydowanie podnosi poziom jedynki :)

   Usuń
 2. Skoro po prostu polecasz, to po prostu muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Serię mam w planach rozpocząć, bo naczytałam się dobrych recenzji, jak i Twoja mnie do niej zdecydowanie przekonuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Seria naprawdę super (a przynajmniej pierwsze dwa tomy) także jak najbardziej polecam ;)

   Usuń
 4. Oj tak, książka jest jak najbardziej warta spędzonego z nią czasu!

  OdpowiedzUsuń
 5. Naczytałam się różnorodnych opinii na temat tej serii - z każdym dniem mam coraz większą ochotę na nią.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna seria. Drugi tom jeszcze lepszy od pierwszego :) Z niecierpliwością czekam teraz na ostatni.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka właśnie leży na mojej półce i czeka aż skończę książki, które mam już rozpoczęte.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku!
Każdy, nawet najmniejszy na pozór ślad Twojej działalności na tym blogu znaczy dla mnie bardzo wiele - jest motywacją do dalszej pracy i działania, a czasami także do zmian i poprawy, więc dziękuję Ci za tę chwilę uwagi :)